Hvorfor skal jeg oplyse mit CPR-nummer/CVR-nummer?

Reglerne på elmarkedet betyder, at du skal oplyse dit CPR-nummer/CVR-nummer, når du bestiller strøm, og når du flytter.

Som elleverandør er vi forpligtet til at registrere dit CPR-nummer/CVR-nummer for at kunne oprette dig som kunde. Derfor skal du oplyse dit CPR-nummer eller CVR-nummer, når du bestiller strøm, og når du flytter.

Når vi registrerer dit CPR-nummer eller CVR-nummer undgår vi, at der sker fejl på grund af for eksempel navnesammenfald. Samtidig kan vi tilmelde dig NemKonto, så du kan få udbetalt eventuelt tilgodehavende automatisk.

Du kan læse mere i Ellovens § 72 stk. C og Forskrift H1 afsnit vedr. flytning.

Vi tager databeskyttelse alvorligt hos Energi Fyn, og det er meget vigtigt for os at værne om dine personoplysninger og behandle dem ordentligt.

I vores persondatapolitik kan du læse mere om, hvordan vi behandler og anvender dine personoplysninger.

Søg og få svar

Skriv dit spørgsmål